Καλώς ήρθατε στην επίσημη σελίδα της ομάδας Basket της Εράνης Φιλιατρών.

Δευτέρα 21 Φεβρουαρίου 2022

Με το αριστερό η Εράνη στην έναρξη του πρωταθλήματος της Α2

1η Αγωνιστική στο Πρωτάθλημα της Α2 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ (Β Όμιλο) είχαμε το Σάββατο το απόγευμα στο Κλειστό Δημοτικό Γυμανστήριο Πύλου, καθώς η Εράνη ηττήθηκε με τρείς αμφιεγόμενους πόντυς στο τελευταίο δευτερόλεπτο της 4ης περιόδου.
Το παιχνίδι ξεκινησε με την Πύλο να μπαίνει πιο δυνατά και την Ερανη να χαραμίζετει το πρώτο δεκάλεπτο το οποίο κ έληξε 21-7.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο .......
ισορροπήσε το παιχνίδι κ η λήξη του ημιχρόνου βρήκε το σκορ 35- 21 υπερ της Πύλου.
Μετά την ανάπαυλα η Ερανη έπαιξε το μπασκετ που ξέρει και γυρισε το ματς, το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 46-43.
Το τέταρτο δεκάλεπτο η Ερανη γυρισε ολοκληρωτικά το παιχνίδι και 1.45 πριν την λήξη προηγήθηκε 55-50.
Σε εκείνο το σημείο δεν μέτρησε κανονικό καλάθι της Ερανης ως εκτός χρόνου παρόλο που η κόρνα της γραμματείας δε δούλευε.

Στην συνέχεια η Πύλος ισσοφαρισε 55-55 με τον εναπομένοντα χρόνο στα 32 δευτερα, λάθη και από τις δυο ομάδες κράτησαν το σκορ ιδιο 8 δευτερα πριν το τέλος.
Σε εκείνο το σημείο η Ερανη φεύγει στον αιφνιδιασμό και αντιαθλητικο φάουλ δίνεται απλό και επαναφορά από τα πλάγια.
Στην επαναφορά σφυριζονται 5 δευτερα και αλλαγή κατοχής.
Στην επίθεση της Πύλου στα 5 δευτερα μετράει τρίποντο στην εκπνοή το οποίο κατά την γνώμη μας είναι εκπροθεσμο.

Τα δεδκάλεπτα: 20 - 7 , 35 - 21 , 46 - 43 , 58 - 55